Iwonicz-Zdrój – perła Podkarpacia

Iwonicz-Zdrój to urokliwe miasteczko położone w województwie podkarpackim w powiecie krośnieńskim. Otoczone jest pięknymi wzniesieniami z bukowo-jodłowymi lasami. Położenie i specyficzny mikroklimat z krystalicznie czystym powietrzem sprawiają, że od dawna miasteczko cieszy się dużym zainteresowaniem zarówno turystów jak i kuracjuszy odbywających tutaj swoje turnusy rehabilitacyjne. Na terenie miasta znajduje się wiele pięknie usytuowanych ośrodków i sanatoriów. Iwonicz-Zdrój jest bardzo dużym ośrodkiem lecznictwa uzdrowiskowego i sanatoryjnego. Leczone są tu głównie choroby narządów ruchu, układu nerwowego, trawiennego, reumatologiczne, dróg oddechowych, choroby kobiece i problemy skórne, osteoporoza oraz otyłość. Leczenie dodatkowo wspierane jest przez lecznicze wody wypływające z tutejszych źródeł. Wody te, w szczególności solanki jodobromowe i siarczkowe, niezwykle korzystnie wpływają na funkcjonowanie całego organizmu. W pijalni wód mineralnych możemy popróbować różnych ich rodzajów i poczytać opis działania każdej z nich.

W Iwoniczu miejsce dla siebie znajdą nie tylko ludzie chorzy, ale także turyści pragnący w ciszy, spokoju, pośród zielonych wzgórz przemierzać szlaki, których tutaj nie brakuje. Do dyspozycji miłośników wędrówek pomysłowo wytyczone zostały ciekawe szlaki turystyczne: Główny Szlak Beskidzki, kończący się w Rymanowie-Zdroju, szlaki lokalne przez Górę Przymiarki i do Klimkówki. Dla mniej wprawionych w wędrówkach przygotowane zostały ścieżki spacerowe, z których najczęściej korzystają kuracjusze. Bogate zaplecze gastronomiczno-noclegowe (zobacz np. portal meteor) czyni to miasteczko jeszcze bardziej atrakcyjnym dla przyjezdnych. Miejsc noclegowych na pewno dla nikogo nie zabraknie.

W sezonie letnim, w każdy weekend w amfiteatrze organizowane są ciekawe koncerty, goszczące artystów i gwiazdy znane z telewizji. Obowiązkowym punktem dla zwiedzających Iwonicz jest źródełko Bełkotka. W obudowanym kamienną cembrowiną stawku woda „bełkoce” na skutek ulatniania się gazu ziemnego. Od samego początku istnienia uzdrowiska w Iwoniczu, Bełkotka była wielką atrakcją dla kuracjuszy, a nawet źródłem natchnienia dla malarzy i poetów. Dodatkową atrakcją dla odwiedzających jest urokliwa, kręta droga prowadząca przez las, który o każdej porze roku zachwyca barwami. Ponadto, co jakiś czas wzdłuż utwardzonej drogi ulokowane są ławeczki, na których można odpocząć i pooddychać świeżym powietrzem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>