Jaskinia Niedźwiedzia – tajemnica Stronia Śląskiego

Stronie Śląskie powstało w XIV wieku. Do Polski zostało włączone dopiero w 1945 roku, kiedy żołnierze radzieccy wysiedlili wcześniejszą ludność. Wcześniej we wsi znajdował się Pałacyk Marianny Orańskiej i Manufaktura ręcznie zdobionego szkła. Rozwój już polskiej miejscowości nastąpił podczas wydobywania uranu, jednak dość szybko z tego zrezygnowano ze względu na nieopłacalność i zasypano kopalnię. Potem rozbudowano hutę szkła, duże znaczenie dla rozwoju gospodarczego Stronia Śląskiego miało też masowe wydobywanie marmuru w okolicy. Obecnie głównym źródłem utrzymania mieszkańców jest turystyka. Bogata historia sprawiła, że przez setki lat powstało tu wiele obecnie zabytkowych budowli.

Do Stronia przyciągają też naturalne zalety. Jedną z nich jest Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie. Została odkryta podczas eksploatowania kamieniołomu w 1966 roku. Podczas jednego ze strzałów oczom górników ukazała się wnęka wypełniona kośćmi. Po badaniach okazało się, że są to szczątki prehistorycznych zwierząt. Trwające do czasów dzisiejszych badania wnętrza groty, co jakiś czas kończą się znalezieniem kolejnych podziemnych przestrzeni. Wejście znajduje się na poziome 800 m n.p.m. Korytarze ciągną się na długość 4-ch kilometrów na trzech poziomach. Występuje tam duże stężenie promieniotwórczego gazu Radonu. Mamy tam bardzo dużo różnych form naciekowych. Znaleziono tu 20 tysięcy kości. Większość to szczątki samic niedźwiedzia jaskiniowego. Udało się znaleźć całe, nienaruszone szkielety niedźwiedzi. Pozostałe gatunki, jakie tu występowały to wilk, lew jaskiniowy, hiena jaskiniowa, kuna oraz lis. Większość z eksponatów przewieziono do Wrocławia.

Jaskinia Niedźwiedzia znajduje się na terenie rezerwatu przyrody, który powstał w 1977 roku. Planując wypad do tej jamy, można skorzystać z sugestii noclegowej oferowanej przez Stronie Śląskie. Najprościej jest wyszukać internetową bazę z noclegami, by wiedzieć jakie są aktualne propozycje noclegów. Miejscowość ta jest obecnie nastawiona na turystykę bardziej niż na inne gałęzie gospodarki. Dlatego istnieje tu kilka hoteli – Amedeus Park Vill, Willa Anke, Villa Elise Park Pension. Poza nimi ofertę bazy noclegowej poszerzają ośrodki wypoczynkowe, takie jak Ośrodek Menos lub Dom na Wzgórzu. Kolejną możliwością jest zatrzymanie się w jednym z coraz bardziej popularnych gospodarstw agroturystycznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>