Kwidzyn – stolica Dolnego Powiśla

Kwidzyn to średniej wielkości miasto w północnej części Polski. Znajduje się zaledwie 38 kilometrów od Malborka i jeszcze bliżej Gniewu. Jest to ciekawe miasto do zwiedzenia szczególnie pod względem historycznym. W 2013 roku komunikację z miastem poprawiła budowa mostu przez Wisłę. Miasto jest zamieszkane przez około 40 000 mieszkańców stałych.

Okoliczne krajobrazy są przepiękne, dominują tu wysokie pagórki i lesiste tereny, doliny rzek i strumienie oraz liczne stawy i jeziora. Jest to typowy polodowcowy krajobraz. Miasto daje nam ogromne możliwości takie jak spływy kajakowe, wędkowanie, ścieżki rowerowe i spacery. Również działa tu kilka stadnin koni w okolicy dzięki czemu możemy po tych przepięknych terenach jeździć konno, oczywiście również początkujące osoby sobie poradzą, ponieważ na można wykupić lekcje jazdy konnej na padoku pod bacznym okiem instruktora.

Stolica Dolnego Powiśla to znakomite miejsce na kilkudniowy urlop. Największą atrakcję stanowi zamek w Kwidzynie. Jest on duży i jego konstrukcja bardzo mocno przypomina budowle krzyżackie, przez co czasami jest mylnie nazywany jako zamek krzyżacki. Jest to zamek obronny, obok niego znajduje się potężna katedra, a sam zamek otacza ufortyfikowane przedzamcze. W jednej z wież w zamku znajdowała się dzwonnica katedry. Ciekawostką jest fakt, że budynki, które otaczają dziedziniec posiadają podwójne ganki – od wewnątrz murów i od zewnątrz. Zamek jest najbardziej znany z wychodka, jest to tak zwane gdanisko czyli wieża ufortyfikowana znajdująca się za zamkiem, jednak połączona jest z nim za pomocą ganku. Jeśli chodzi o ganek to jest to najdłuższy i najbardziej malowniczy łącznik w zamku. Dzięki temu, że wychodek był tak daleko od zamku panowały tu dobre warunki higieny, ponieważ nieczystości były od razu wyrzucane do fosy lub okolicznych rzek. Ciekawostką jest fakt, że na terenie zamku w 2007 roku podczas zwykłych badań archeologicznych natrafiono na trzy ludzkie szkielety. Uważa się, że są to szczątki mistrzów krzyżackich.

Kwidzyn to nie jest typowe miasto turystyczne, jeśli chodzi o bazę noclegową to najłatwiej będzie znaleźć miejsca noclegowe (tutaj) w kwaterach prywatnych. Hoteli jest tu znacznie mniej, chodź oczywiście istnieją. Jednak aby znaleźć tam pokój warto z wyprzedzeniem zarezerwować sobie dany termin i miejsce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>