Pojezierze Kujawskie – z naturą i historią

Osoby, dla których urlop oznacza przede wszystkim odpoczynek od codziennych zajęć oraz bliskość natury, powinny zastanowić się nad spędzeniem tegorocznych wczasów w miejscu oddalonym od zatłoczonych, głośnych kurortów wczasowych. Jeśli oprócz odkrywania osobliwości przyrody elementem wycieczki ma być zwiedzanie, to idealną propozycją może okazać się Pojezierze Kujawskie.

Najważniejszym atutem regionu są oczywiście piękne jeziora, wprost zachęcające do spędzenia czasu na odpoczynku. Po miesiącach pracy odrobina lenistwa będzie doskonałym antidotum na stres i zmęczenie, a dzięki czystemu powietrzu będzie można odetchnąć pełną piersią i naładować do pełna wyczerpane akumulatory. Jednym słowem – regeneracja z naturą.

Jeziora wchodzące w skład wymienionego obszaru geograficznego wyróżniają się na ogół stosunkowo niewielkimi rozmiarami oraz niezwykle urozmaiconą linią brzegową. Tym, co zachęca do ich eksploracji, jest zaskakująca odmienność – nawet sąsiadujące ze sobą akweny mogą okazać się zupełnie różne, dzięki czemu wycieczki kajakiem czy motorówką na pewno się nie znudzą. Część zbiorników pozwala również na swobodne i bezpieczne żeglowanie, dlatego w sezonie letnim, amatorzy tego sportu chętnie wybierają się na Kujawy, by oddać się ulubionej aktywności. Kolorowe żaglówki stanowią wtedy częsty, interesujący dla postronnego obserwatora widok. Turyści nieposiadający własnego sprzętu mogą skorzystać z propozycji wypożyczalni zlokalizowanych przy najbardziej atrakcyjnych jeziorach regionu.

Kujawy to jednak nie tylko dziewicza natura, lecz także obszar obfitujący w miejsca o szczególnym dla historii Polski znaczeniu. Można tu znaleźć wiele dobrze zachowanych śladów kultury łużyckiej, charakterystycznej dla wczesnego etapu tworzenia się kraju. W poszukiwaniu narodowych korzeni warto udać się do Kruszwicy, miasta szczególnie cennego dla badaczy historii kraju. Zachowane w nim budowle wzbudzą zainteresowanie każdego turysty chcącego poznać dawne dzieje państwa zamieszkiwanego niegdyś przez plemię Goplan. Do najważniejszych zabytków miejscowości zalicza się przede wszystkim Mysią Wieżę (pozostałość po wybudowanym przez Kazimierza Wielkiego zamku) i romańską Kolegiatę św. Piotra i Pawła. Region jest niezwykle otwarty na turystów, czego dowodem jest stale rozbudowywana baza noclegowa (sprawdź na stronie meteor-turystyka.pl). Oferty zakwaterowania charakteryzują się różnorodnością i są dostosowane do każdego portfela.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>