Rezerwaty Mazurskiego Parku Krajobrazowego

Turystów, którzy co roku przyjeżdżają na Mazury, przyciąga tu wspaniała przyroda. Można tu zobaczyć przeróżne jeziora, od wielkich i głębokich niecek, po malutkie, zarastające zbiorniki. W zróżnicowanych warunkach ekologicznych mieszczą się różne ekosystemy. Spotkać tu można rzeźbę polodowcową terenu, bagna i torfowiska, lasy i łąki. Na Mazurach gniazdują przeróżne gatunki ptaków, w tym część unikalnych i chronionych odmian pierzastych mieszkańców. Dobrze rozbudowana baza noclegowa to miejsce, z którego można wybierać się na wędrówki po Mazurskim Parku Krajobrazowym, w którym utworzono liczne rezerwaty, otaczające szczególną ochroną stanowiska niezwykłej fauny i flory okolic.

Na jeziorze Łukajno spotyka się liczne gatunki ptaków, ponad 175 odmian, w tym około połowa to gniazdujące. Szczególne znaczenie dla ochrony przyrody ma duża kolonia łabędzia niemego. Co roku od wiosny do jesieni gniazda zakłada tu co najmniej kilkaset łabędzi, a niekiedy ich liczba idzie w tysiące.

Rezerwat Królewska Sosna obejmuje ochroną odcinki lasu oraz torfowiska. Znajduje się tu ponad dwuwiekowy sosnowy starodrzew, dęby szypułkowe, brzozy brodawkowate i świerki. W trzech dystroficznych jeziorkach utworzyło się torfowisko porośnięte charakterystyczną, rzadką roślinnością. Największą atrakcję tego miejsca stanowią ogromne egzemplarze sosny i dębu.

Rezerwat obejmujący Jezioro Krutyńskie oraz górny fragment rzeki Krutyni ma za zadanie ochronę niezwykłego krajobrazu polodowcowego, który zachwyca zróżnicowanymi widokami na piękno natury. Obejmuje także obszary lasu mieszanego i liściastego, które przylegają do tych zbiorników wodnych. Ciekawostką jest glon krasnorost, który porasta kamienie denne oraz słodkowodna, rzadko spotykana gąbka.

Odnogę Śniardw stanowi Jezioro Warnołty, które już jest bardzo płytkie i dalej zarasta. W tych warunkach lęgną się liczne gatunki ptaków błotno-wodnych oraz żerują rzadkie gatunki ptactwa drapieżnego. Warnołty są rezerwatem krajobrazowo-ornitologicznym.

Na Mazurach znajdują się liczne perełki krajobrazowe oraz miejsca, gdzie żerują i mnożą się niezliczone gatunki ptactwa. Zróżnicowana flora spotykana jest szczególnie w okolicach bagien i torfowisk, które powstają w pobliżu zbiorników troficznych. Warto zarezerwować tu noclegi (portal www), Mazury są bowiem rajem dla miłośników ornitologii i wędrowców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>