Zabytki i architektura w Wałbrzychu

Wałbrzych to miejscowość niegdyś, w czasach prężnego funkcjonowania kopalni, mlekiem i miodem płynące. Z czasem jednak straciwszy swój urok i przez długie lata odradzając się dzisiaj wraca do swej świetności. Nie ulega wątpliwości, że dzieję się tak zarówno za sprawą odradzającego się z upadku, jednego z najpiękniejszych i najlepiej zachowanych polskich warowni – Zamku Książ, jak i za przyczyną legendy o rzekomo ukrytym w podziemiach miasta „Złotym pociągu”. Kto jednak zawita w te odległe rejony Dolnego Śląska przekona się, iż Wałbrzych kryje w sobie o wiele więcej skarbów niżby się mogło z pozoru wydawać.

Miasto to bowiem obfituje we wszelkiego rodzaju zabytki, a współcześnie inwestuje się również w remonty i odnowę infrastruktury, pragnąc odtworzyć walory minionych lat. Wśród największych zatem atrakcji turystycznych Wałbrzycha są: wspominany Zamek Książ, Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia, Palmiarnia, Muzeum Porcelany, kilka pięknych pałaców, które można by długo wymieniać. Nie lada gratką dla miłośników zabytków jest również Wałbrzyski Ratusz oraz cały rynek. Mnogość pałaców świadczy natomiast o niegdysiejszej świetności tego uwielbianego przez arystokratów podgórskiego miasta.

Rozpoczynając zatem wycieczkę po Wałbrzychu, już na samym początku warto odwiedzić Zamek Książ. Znajduje się on na samym początku wjazdu do miasta od strony północnej, prowadzą do niego rozliczne znaki, nie trudno będzie zatem trafić. Atrakcję stanowi cały kompleks przy zamkowych ogrodów, lasów, wśród których na przykład kryją si ę ruiny starego Zamku Książ, przepiękne tarasy i dziedziniec. Zanim zatem trafimy do samego zamku, czeka nas przepiękna wycieczka, po wciąż odnawianej i remontowanej okolicy. Można nawet stwierdzić, że aby zwiedzić cały kompleks turysta będzie potrzebował więcej niż jednego dnia. Nie musi się on jednak martwić o noclegi, Wałbrzych dysponuje bogatą ofertą w tej dziedzinie a już na samym Książu funkcjonuje luksusowa baza noclegowa (), w której kwaterach możemy się poczuć jak prawdziwi arystokraci. Nieopodal znajduje się wałbrzyska Palmiarnia, można do niej dojść z zamku pieszo, będzie to co prawda dość długi, ale przyjemny, prowadzący przez okoliczne lasy i polany spacer. Aby zwiedzić sam zamek i palmiarnię, aby poznać głęboko zakorzenioną historię tutejszego regionu, przyjezdny będzie potrzebował kilku dni, nie wspominając już o całej gamie pozostałych czekających tutaj nań atrakcji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>