Zieleniec – Dolny Śląsk na wakacje

Zieleniec, dawna samodzielna wieś, obecnie natomiast jedna z dzielnic Dusznik-Zdroju, położony jest w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim. Dawniej jako samodzielna wieś, uważany był za miejscowość najwyżej położoną w Sudetach. Mikroklimat Zieleńca jest niezwykle nietypowy, bardzo zbliżony do klimatu alpejskiego. Miejsca o podobnym klimacie nie znajdziemy nigdzie indziej w Polsce.

Początki Zieleńca sięgają XVIII wieku. Największe jednak zainteresowanie jako miejscowością turystyczną, miało początek w połowie XIX wieku. Wówczas to do Zieleńca zaczęli przyjeżdżać wczasowicze i kuracjusze, spragnieni turystycznych wrażeń. Obecnie Zieleniec kojarzy nam się przede wszystkim ze sportem, jest bowiem jednym z najbardziej popularnych ośrodków sportowych naszego kraju.

Zieleniec jest miejscowością odwiedzaną przede wszystkim przez narciarzy. Znajduje się tutaj popularny ośrodek narciarski, posiadający około 30 wyciągów. Stoki i zjazdy są zróżnicowane pod względem trudności, dlatego znajdzie tutaj coś dla siebie zarówno początkujący amator, jak i doświadczony profesjonalista. Zieleniec to miejsce również dla kolarzy. Każdego roku to właśnie tutaj trenuje polska kadra kolarzy górskich. Tutaj trenowała też Maja Włoszczowska przed olimpiadą w Pekinie w 2008 roku, skąd przywiozła srebrny medal. Co roku w sierpniu organizowany jest tu niezwykle popularny maraton kolarski Klasyk Kłodzki – Mistrzostwa Polski w Maratonie Górskim. Maraton ten jest najtrudniejszy spośród wszystkich maratonów w kraju, jednak mimo to każdego roku bierze w nim udział około 400 kolarzy.

W Zieleńcu swoimi umiejętnościami popisują się też miłośnicy MTB, w sierpniu bowiem organizowany jest tu Memoriał im. Artura Filipiaka – Otwarte Mistrzostwa Dolnego Śląska w Maratonie MTB. Odbywa się on ku pamięci zmarłego kolarza.

Zieleniec to miejscowość nie tylko dla sportowców, ale także dla miłośników gór. Stanowi on wspaniałą bazę wypadową w Góry Orlickie i Bystrzyckie.

Przebywając w Zieleńcu warto odwiedzić zabytkowy kościół św. Anny, zdobiący centrum miejscowości. Warto również zobaczyć niesamowicie piękną panoramę ziemi kłodzkiej z tarasu widokowego. Przyjeżdżając tutaj, nie trzeba martwić się o noclegi bo Zieleniec bowiem posiada dwa schroniska – PTTK „Orlica” oraz PTSM. Baza noclegowa jest szeroko rozwinięta, toteż każdy znajdzie miejsce dla siebie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>